Ofisiálne stránky - Občianske združenie za slušnejšiu Bytču pre všetkých

RSS | SITEMAP | KONTAKT

Dnes je: | meniny má: Matej

Všetko o našom OZ

Prečo vzniklo naše OZ, stanovy a prihláška.

Všetko nájdete tu.

Dajte nám vedieť, čo Vás zaujíma

Zapojte sa a informujte všetkých o Vašich zisteniach.

Pýtajte sa kompetentných.

Naše aktivity

Aktivity OZ Za Slušnejšiu Bytču pre všetkých.

Čo pripravujeme, naše akcie..

  • Prečítané: 6060x
  • | Napísal: Michal Filek
  • | Uverejnené: štvrtok, 26. september 2013, 06:50

Výzva pre primátora mestaPoslanci na návrh primátora Miroslava Minárčika schválili, že firme Stabil zaplatia občania mesta pokutu 50-tisíc eur. Mnohí dokonca hovoria o úspechu a primátor chce za kauzou urobiť hrubú čiaru. Občianske združenie Za slušnejšiu Bytču pre všetkých nerozumie, ako môže niečo také povedať človek, ktorý má obhajovať záujmy občanov mesta a starať sa o hospodárne nakladanie so zverenými verejnými financiami? Človek, ktorý pri nástupe do funkcie zložil a podpísal nasledujúci sľub: „Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy obce a Slovenskej republiky."


 

Verejná výzva primátorovi mesta: Vymáhajte pokutu od štátu, alebo vyvoďte osobnú zodpovednosť!

Dovolil by si niečo také navrhnúť svojim akcionárom (v tomto prípade nám, občanom mesta Bytča) v prípade, že by bol výkonným riaditeľom súkromnej spoločnosti, ktorá musí inej spoločnosti pre niekoho chybu ako pokutu vyplatiť 50-tisíc eur? Urobili by aj oni hrubú čiaru? Asi nie! S veľkou pravdepodobnosťou by padali hlavy, a škoda by bola niekomu zosobnená. Veď tých 50-tisíc eur by sa dalo použiť na rozvoj firmy (rozumej mesta Bytča), opraviť cesty, podporiť športovanie detí a mládeže, kúpiť knihy do knižnice, opraviť strechu na škôlke, lopty hádzanárkam, futbalistom, či rakety stolným tenistom, prípadne dať na celý rok prácu nezamestnanému občanovi... A nie ich len tak vyhodiť von oknom. To však pán primátor nemôže vedieť, lebo nikdy v súkromnej spoločnosti na riadiacej pozícii nepracoval.

Občianske združenie Za slušnejšiu Bytču pre všetkých vyzýva primátora mesta Bytča, aby v prípade, že je presvedčený, že o peniaze prídu občania mesta vinou ministerstva pôdohospodárstva, si ich vymáhalo od neho aj za cenu prípadného súdneho sporu. V opačnom prípade, pán primátor konajte a vyvoďte osobnú zodpovednosť!

Prečo by mal primátor mesta vyvodiť osobnú zodpovednosť?

No preto, že ako štatutár mesta sa mohol plateniu pokuty vyhnúť. Aj ministerstvo potvrdilo, že mohol stopnúť žiadosť o predfinancovanie, firme zaplatiť, a faktúry predložiť ministerstvu na refundáciu. Primátor sa obhajuje dvomi tvrdeniami. Že nemohol tušiť, že platba od štátu bude toľko meškať a že bol s majiteľom stavebnej firmy dohodnutý, že bude trpezlivý a pokutu si neuplatní.

V skutočnosti však takáto obhajoba neobstojí z viacerých dôvodov. Ako sa nám podarilo zistiť, podmienkou začatia vyplácania peňazí totiž bolo uzatvorenie povinného dodatku k zmluve. Ten však ministerstvo môže podpísať až po tom, ako mesto ukončí všetky súvisiace verejné obstarávania. Mesto však dokumenty zo skončeného verejného obstarávania na ministerstvo zaslalo až 29. 9. 2011, to jest v dobe, kedy mala spoločnosť podľa zmluvy ukončiť stavebné práce. Povinný dodatok bol uzavretý až v marci 2012, teda v dobe, kedy už dávno vypršala aj 120-dňová lehota splatnosti. Z toho by skúsený manažér, ktorý vie, že mu hrozí zmluvou stanovená pokuta za neskorú platbu, usúdil, že musí konať, stiahol by žiadosť o predfinancovanie, firme by zaplatil a faktúry by doručil ministerstvu na preplatenie.

No a čo sa týka ústnej dohody medzi ním a firmou Stabil? Ktorý manažér, chrániaci verejné zdroje, by sa spoľahol na ústnu dohodu, ak nejaká bola, a nedal by si ju parafovať na papier? Majiteľ spoločnosti ju, údajne, pred poslancami poprel. Mesto navyše dostávalo upomienky od Stabilu už od decembra 2011...

PRÍLOHA

OTÁZKA pre Petra Hajnalu, riaditeľa odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR:

Je pravda, že vinou a chybou ministerstva nastalo zdržanie pri platbách mestu za faktúry od stavebnej spoločnosti a tá si potom od mesta vymáhala zmluvnú pokutu, pričom mesto takto prišlo o 50-tisíc eur?

- Systém financovania dáva prijímateľovi NFP po zvážení všetkých dôsledkov a dopadov možnosť výberu financovania medzi refundáciou a predfinancovaním. Na vzťahu medzi stavebnou spoločnosťou a mestom vo veci zmluvnej pokuty na to poskytovateľ neprihliada. Ak takáto situácia nastala, je potrebné zohľadniť viacero hľadísk prečo k zmluvnej pokute došlo:

1. Jednak neskoré verejné obstarávanie na vnútorné vybavenie, ktoré spôsobilo výrazný časový posun uzavretia dodatku k zmluve o poskytnutí NFP.

2. Jednak nepresnosti, ktoré vznikli nedostatočným oboznámením sa s riadiacou dokumentáciou pre prijímateľa a ktoré následne viedlo k zmenovému konaniu v rámci vnútorného vybavenia.

3. V neposlednom rade voľba systému financovania. V prípade, že by si prijímateľ zvolil spôsob refundácie, t.j. keby zaplatil zhotoviteľovi faktúry a následne by si ich predložil na refundáciu a neuprednostnil predfinancovanie, v rámci ktorého mesto predložilo neuhradené faktúry na preplatenie.

Prezrite si

Dohoda o úhrade záväzku medzi mestom Bytča a firmou Stabil

 

 

FaceBook  Twitter  

Komentárov   

+7 #8 Iba otázkaFilozof 2013-11-03 15:35
Ako veľký úplatok musí niekto v meste Bytča dostať, aby mesto Bytča pochopilo, že bol spáchaný trestný čin? Veľký ako dom nestačí?! Tomu sa hovorí rešpekt pred arogantnou mocou, ale to sa dnes už nenosí, či? Tak halooo budiiiiiičeeeek, lebo už skoro bude opäť neskoro 8)
+9 #7 nevykašlem sa na toMichal Filek 2013-10-02 06:24
Ihrisko pri hlavnej ceste je naozaj veľká hlúposť. Ale o tom to celé je, že sa páni na meste nespýtajú ľudí, kde to ihrisko má stáť, nespýtajú sa rodičov, kde to bude pre ich deti najbezpečnejšie, nespýtajú sa ľudí, či chcú mať supermarket medzi domami, lebo oni sú skrátka najmúdrejší. Toto mesto musí znova začať patriť ľuďom a nie vyvoleným jednotlivcom. No a späť k ihrisku. Na to mesto dostalo peniaze v rámci nejakého cezhraničného projektu a myslím si, že tam horel termín, tak to rýchlo niekde postavili, hocikde, kde bol priestor. Bez koncepcie, konzultácie s občanmi, skrátka bez rozmýšľania. Chcem sa ťa spýta, milý Anton, ako toto vyriešim, keď už to stojí? A to nehovorím o tom, že ten podklad je z materiálu, ktorý bude do polroka vytrhaný a zničený...A ešte jedna rečnícka otázka na záver. Prečo si myslíš, že 50-tisíc eur vyhodených von oknom sú to, ako si to nazval tým vulgárnym slovom? Za tie peniaze sa dali urobiť dve ďalšie detské ihriská, a poriadne.
+6 #6 Kaslite na toanton2 2013-10-02 05:16
Drahý Michal,

nech uz si akokolvek zaujaty proti Minarcikovi, aj podla mna je to huj, na tomto meste treba menit hlavne ludi. A to doslova. V prvom rado moze nasa miestna cvarga za to ze on je primator. Na druhej strane, povedzme si, ze nieco robi pre ludi. Napriklad ja ako dedinsky novinar riesim, aky super napad bol postavit detske ihrisko na periferii nasho sidliska. To sidlisko milujem nakolko som tam byval, preto ho obcas idem kuknut. Vratme sa k detskemu ihrisku. Teraz neviem ci to Miso Skolek presadil, alebo Minarcik, Michal riesis kokotiny, ale to ze to detske ihrisko je pri hlavnej ceste kde kolkokrat jazdia auta 80-90 km/h a sam vies ze aj tebe na tej ceste zabilo znamych aj v detstve.
+9 #5 omylMichal Filek 2013-09-29 07:52
Ale to je omyl. Súkromnú spoločnosť Stabil nikto nedehonestuje. Ona len naplnila literu zmluvy a nikto jej to nemôže vyčítať. Ale to je práve ten kameň úrazu, že mesto vedelo, čo zo zmluvy vyplýva a najlepšie to vedel primátora, pretože zmluvu podpísal. Preukázateľne ho na to dokonca niektorí poslanci upozorňovali a on mal ako štatutár konať. Ak konal, ale chybu spravilo ministerstvo, nech si peniaze vymáha od štátu. Ak nekonal, ako mal, nech vyvodí osobnú zodpovednosť. Ako zodpovedný hospodár by mal chrániť peniaze nás všetkých. My ho vyzývame, aby tak urobil. Pretože si myslíme, že 50-tisíc eur sa dá rozhodne použiť lepším spôsobom, ako zaplatiť ich ako pokutu za chybu niekoho.
-10 #4 RE: Verejná výzva primátorovi mestaAnton 2013-09-28 21:30
Ja si myslim, ze pokial sa spravila chyba takehoto rangu, on tam nie sam. Co robil, respektive robila hlavna kontrolka mesta? co robili jeho podrztaskovia? 50tisic eur by som rozlozil na vsetkych nie len na primatora. On nerobi jedinu vec, ale jeho zamestnanci ano. Teda zamestnaci mestskeho uradu. Preco mu to nepovedali? Urcite za tym bolo nieco viac ako len nechcene nacas vyplatenie penazi. Kolko mali stabilu vyplacat? Ak sa jedna o sumu 300tisic eur a mali ich pozicane od uzernika a mesto nevyplatilo, tak 50 je pri tej sume tak na 10 mesiacov len za uroky. Skor by som neobvinoval stabil, ale ludi z mesta bytce. Taktiez, neviem o aku zakazku islo a urcite neviem akym sposobom zakazku stabil dostal. Ak ju dostal tak ako vacsina zakaziek kedysi tak ti poviem, tak im treba a treba to rozmazavat. Ale pokial je to tak ako som napisal uvodom, je chore na ukor minarcika dehonestovat sukromnu firmu
+6 #3 Vážený pán Anton,Michal Filek 2013-09-27 14:07
Prepáčte za chybu, chcel som napísať zodpovední občania.
+8 #2 Vážený pán Anton,Michal Filek 2013-09-27 14:06
Keby ste z Vašej výplaty museli zaplatiť pokutu dajme tomu 500 eur a pravdepodobne by to bolo preto, že si Vaša pani manželka, alebo trebárs aj ministerstvo, nesplnilo svoje povinnosti, tak by ste ich za to pochválili, alebo sa snažili peniaze zachrániť? Rovnako je to aj s rozpočtom mesta, v ktorom sú peniaze nás všetkých. My sa len snažíme o to, aby sme peniaze zachránili, pretože si myslíme, že sa dajú použiť oveľa lepšie, ako darovať ich stavebné firme pre nič za nič, presnejšie pre chybu niekoho. Snažíme sa len správať ako zodpovedný občania. Čo konkrétne Vám na tom prekáža?
-15 #1 Preco na neho kydateAnton 2013-09-27 12:32
Toto nepochopim. Urcite je lepsi primator ako korec lalinsky a tie ich bandy. Tak co stale kydate????

You have no rights to post comments