Ofisiálne stránky - Občianske združenie za slušnejšiu Bytču pre všetkých

RSS | SITEMAP | KONTAKT

Dnes je: | meniny má: Matej

Všetko o našom OZ

Prečo vzniklo naše OZ, stanovy a prihláška.

Všetko nájdete tu.

Dajte nám vedieť, čo Vás zaujíma

Zapojte sa a informujte všetkých o Vašich zisteniach.

Pýtajte sa kompetentných.

Naše aktivity

Aktivity OZ Za Slušnejšiu Bytču pre všetkých.

Čo pripravujeme, naše akcie..

  • Prečítané: 5399x
  • | Napísal: Michal Filek
  • | Uverejnené: štvrtok, 10. október 2013, 09:53

Mesto Bytča toleruje porušovanie zákona a ignoruje vlastných občanovOZ Za slušnejšiu Bytču pre všetkých vo štvrtok 10. 10. 2013 podalo podnet na prokuratúru na prešetrenie zákonnosti rozhodovania a postupu pracovníka stavebného úradu a štatutára Mesta Bytča.

Pochybné praktiky v meste Bytča pokračujú. Spoločnosť FAMOX, s.r.o. stavia na pozemku bývalej výroby obuvi BENT na Hlinkovej ulici 1220 Supermarket COOP Jednota Tempo. Podľa viacerých odborníkov je to však v  rozpore s platným územným plánom. Stavia sa aj napriek tomu, že sa mesto, ani stavebný úrad nepýtal občanov na ich názor, ba dokonca ani takých, ktorých sa výstavba a prevádzka supermarketu bezprostredne dotkne, pretože kvalitu ich života výrazne obmedzí zásobovanie, aj premávka osobných áut. Tých dokonca pracovník stavebného úradu, ktorý viedol konanie – pravdepodobne Miroslav Minárčik, na konanie neprizval. Na zastupiteľstve o tom informoval primátor mesta Miroslav Minárčik. Presnejšie ten istý Minárčik, ktorý, podľa vlastných slov, už vydal stavebné povolenie. Odvolával sa pri tom na stavebný zákon, ktorý mu takýto výklad umožňuje. Nič mu však nebránilo týchto občanov do konania prizvať.

Nie je však nanajvýš arogantné vynechať z konania občanov mesta, ktorí sa domnievajú, že zásobovanie obchodu priamo popod ich okná im výrazne zhorší kvalitu ich života? Urobil by toto primátor, ktorému záleží na občanoch mesta? Čoho sa Minárčik bojí?

Na stavbe sa veselo pracuje už dlhé týždne. Z veľkej časti je už hotová. Aj keď má dnes už, ak Minárčik neklamal, stavebné povolenie, stavať ju evidentne a preukázateľne začali už oveľa skôr. A to pravdepodobne bez stavebného povolenia. Netušil Minárčík – stavebný úrad, že na stavbe sa pracovalo, hoci bez stavebného povolenia? Začal konanie o legalizácii, prípadne zbúraní stavby? Uložil stavebníkovi pokutu? Prečo Minárčik – primátor a štatutár mesta neobhajuje záujmy obyčajných ľudí, občanov mesta, ktorí mali byť prizvaní na stavebné konanie? Prečo nezačne konanie o zmene územného plánu, kde by sa mohli vyjadriť všetci občania Mesta Bytča, ktorí ho zvolili, či chcú v tejto obytnej zóne supermarket, množstvo áut a kamiónov? To sú otázky, na ktoré žiadame odpovede. Mesto však nielenže neodpovedá na naše otázky, ale dokonca ignoruje aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám. To sú praktiky, ktoré nápadne pripomínajú správanie Jána Slotu v Žiline počas temného obdobia Slotality!

Keďže nekoná Minárčik, konať začalo Občianske združenie za slušnejšiu Bytču pre všetkých a s odpoveďami na tieto otázky by nám mali pomôcť príslušné orgány. Na Krajskú stavebnú inšpekciu sme zaslali podnet na preskúmanie a zastavenie výstavby bez stavebného povolenia. To bolo ešte v čase, kedy preukázateľne vydané nebolo. Upozornili sme ich, že aj napriek tomu, že táto skutočnosť musí byť známa stavebnému úradu Mesta Bytča, ten nekonal.

Stavebná inšpekcia podnet odstúpila Krajskému stavebnému úradu, dnes už odboru Okresného úradu v Žiline. Ten v súčasnosti stále čaká na vyjadrenie primátora mesta Minárčika. Keďže stavba veselo rastie ďalej, my čakať nebudeme. Rozhodli sme sa na prokuratúru podať podnet na preskúmanie zákonnosti rozhodovania a postupu pracovníka stavebného úradu mesta Bytča a zároveň štatutára Mesta Bytča primátora Miroslava Minárčika a zároveň o vydanie príslušného prokurátorského opatrenia. A tiež na preskúmanie postupu mesta, ktorým sa snaží v rozpore so zákonom meniť územný plán hlasovaním v zastupiteľstve, teda spôsobom, ktorý zákon nepripúšťa.

Nie sme proti výstavbe supermarketu JEDNOTA v našom meste. Sme ale za takú výstavbu, ktorá nebude prebiehať bez stavebného povolenia, v rozpore s platným územným plánom a proti vôli priamo dotknutých občanov nášho mesta. Mesto Bytča musí opäť patriť svojim obyvateľom – nám všetkým, a nie len úzkej skupine vyvolených.

FaceBook  Twitter  

Komentárov   

0 #7 RE: Mesto Bytča toleruje porušovanie zákona a ignoruje vlastných občanovjakub filek 2015-12-03 15:58
:D :D :D :D
+2 #6 búranie?Ján Harvánek 2013-12-13 09:41
a to už konštatujem bez ohľadu na to, či nás vedie vol červený alebo modrý...Slušní ľudia v politike komunálnej či nedajbože vyššej nemajú v súčasnosti na SVK šancu. Bohužiaľ.
+2 #5 búranie?Ján Harvánek 2013-12-13 09:36
Katka, v BY nikto nedal nikomu nič zbúrať z jediného dôvodu a to, v celej Slovenskej republike!!! sa nedalo nikomu nič zbúrať.Ak hej,tak Gejzovi Lakatošovi v Hornej Dolnej.Keď teľce vidia,že tento trend je tolerovaný volom,jasné,že to budú opakovať po ňom...Bezprávny štát znamená bezprávie v mestách a dedinách.To je ten princíp,ktorý slušného človeka uráža,lebo vidí,že tento štát vedú voly neschopné tú vysnívanú právnosť zaviesť...
+7 #4 Iba otázkaFilozof 2013-11-03 21:20
Kedy zákon v mestečku Bytča neplatil? Len to chce obrodu a vymôcť právny stav! Prosto kradol? Fúj...! Aby viac nekradol .....! 8)
+5 #3 Korupcia v Bytčipohodička 2013-10-15 11:38
Hlavne, že ja som musel behať kvôli SP pol roka po úradoch ;-) Som zvedavý, kam putujú peniaze za vypracovanie projektovej dokumentácie na dáku športovú halu, ktorá zrejme ani nikdy nebude, kde sú peniaze na výstavbu múzea a kedy konečne chcú to múzeum otvoriť, kde sú tie peniaze na digitalizáciu pamiatok, ktoré mali ísť do múzea atď. V prvom rade treba z vedenia mesta dostať všetkých komunistických smerákov a hadam bude dobre. :D :D :D
+6 #2 zákony musia platiťMichal Filek 2013-10-15 11:06
V Bytči musia začať platiť zákony pre každého bez rozdielu. Nemôže si ich skupina vyvolených prekrúcať a vykladať ako sa jej zachce. Takto to fungovalo v Žiline v čase Slotality a funguje v Bytči v čase Mirozlotality.
+11 #1 RE: Mesto Bytča toleruje porušovanie zákona a ignoruje vlastných občanovKatarína Prítelová 2013-10-15 07:49
Tu v Bytči si už každý stavia čo chce a ako chce. Stavebný úrad ani nemusí byť,čo tam potom, že sú susedia rozhádaní, veď keď vám nemenovaná osoba st.ú. povie: "No a čo keď to postavil na hranicu suseda a čo mu to dáme zbúrať? Veď komu sa tu v Bytči dalo čo zbúrať?" :D :D :D - Bez slov...

You have no rights to post comments